Koncerty

Koncerty 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze”

  • Data rozpoczęcia:
    6 LIPCA 2017 20:30
  • Data zakończenia:
    24 SIERPNIA 2017 23:30

Polecamy uwadze nie tylko melomanów koncerty 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze”. Koncerty odbywać się będą tradycyjnie w czwartki, począwszy od 6 lipca  (z wyłączeniem 13 lipca i 18 sierpnia) w Bazylice w Kołobrzegu, o godz. 20.30. 


Festiwal nawiązuje do tradycji muzycznych naszego miasta, wywodzących się z końca XIX i początków XX wieku, kiedy słynęło ono nie tylko jako twierdza i przyciągający kuracjuszy i turystów kurort, ale także jako centrum kultury muzycznej. Tak jak w czasach przedwojennych koncerty w kolegiacie uatrakcyjniały pobyt kuracjuszy w naszym mieście, tak dzieje się i obecnie. Organizatorzy dokładają wszelkich starań aby umożliwiać mieszkańcom miasta i wczasowiczom cotygodniowe spotkania z  muzyką klasyczną niemalże w bezpośrednim kontakcie z wykonującymi ją artystami. Do Kołobrzegu zapraszani są najlepsi instrumentaliści z kręgów miłośników muzyki klasycznej, oklaskiwani w najlepszych salach koncertowych Europy i świata. 


Uzupełnieniem wykonań doświadczonych artystów są prezentacje utalentowanych muzyków młodego pokolenia, pełnych młodzieńczego entuzjazmu i świeżości skrzypków czy altowiolistów biorących udział w warsztatach orkiestrowych odbywających się latem w Kołobrzegu. Na koncert orkiestry XIII Europejskich Warsztatów Muzycznych i Letnich Warsztatów Orkiestrowych prowadzonej od pulpitu przez Jana Staniendę zapraszamy 27 lipca, w ostatni czwartek miesiąca. 


Cykl festiwalowych koncertów otworzą 6 lipca Soliści Berlińskiej Orkiestry Kameralnej z klarnecistą Volodymyrem Dobrynchuk. Po  kameralnym składzie, dwa tygodnie później, kolejna oryginalna propozycja – novum w programie tego festiwalu: Jazz spotyka klasykę... - autorski koncert  jednego z najbardziej aktywnych polskich trębaczy jazzowych młodego pokolenia Macieja Fortuny pt.  „Muzyka na Trąbkę i Organy” z udziałem organisty Marek Smoczyńskiego. Niezwykłość programu polega na tym, że nie prezentuje on utworów w konwencji muzyki klasycznej, lecz autorskie dzieło. Nowatorstwo zestawienia i wykorzystania instrumentów podkreśla dodatkowo fakt użycia specjalnych efektów dźwiękowych oraz dodanie obrazu w autorskim wykonaniu Macieja Szałka. W sierpniu w programie festiwalu ponownie usłyszymy wykonawców biorących udział w Baltic Neopolis Festival organizowanym  w dniach 9.06 – 5.08. 2017 na Pomorzu Zachodnim przez szczecińskie Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra. Będą to Baltic Neopolis Virtuosi - międzynarodowy zespół utworzony w Polsce w celu połączenia niesamowitego potencjału muzyków obszaru basenu Morza Bałtyckiego. Zespół składa się z członków szczecińskiej Baltic Neopolis Orchestra oraz solistów o międzynarodowej renomie, takich jak wybitny polski skrzypek Bartłomiej Nizioł,  Andriy Viytovych – pierwszy altowiolista Covent Garden Opera Orchestra w Londynie czy Adam Klocek – polski dyrygent i wiolonczelista, laureat Grammy Award w 2014. Po raz drugi w historii festiwalu w Katedrze zabrzmią akordeony, tym razem za sprawą Duo Accosphere - polsko-słowackiego duetu akordeonowego utworzonego przez wybitnych akordeonistów młodego pokolenia Alenę Budzinakovą i Grzegorza Palusa. Na finał festiwalu, 24 sierpnia,  dyrektor artystyczny proponuje  Erlendis Quartet -  młody, znakomicie zapowiadający się kwartet łączący miłość do muzyki klasycznej i gitarowej, którego członkowie  są wielokrotnymi laureatami konkursów gitarowych w całej Europie. 
     Wstęp na koncerty jest biletowany, bilety można nabyć w kasie Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta ul. Solna 1 oraz w dniu koncertu przy wejściu do Bazyliki godzinę przed koncertem.

 

 

K A L E N D A R I U M     K O N C E R T Ó W 


6.07.2017  
Koncert inauguracyjny
Soliści Berlińskiej Orkiestry Kameralnej
Volodymyr Dobrynchuk - klarnet 

Maria Nowak - I skrzypce
 Darius Blaskiwitz -  II skrzypce
Kristina Labitzke – altówka
Romy Nagy-Dörpholz – wiolonczela

 

20.07.2017
„Jazz spotyka klasykę...” 
Maciej Fortuna – Muzyka na Trąbkę i Organy z wizualizacjami
Koncert multimedialny
Maciej Fortuna – trąbka, kompozycje
Marek Smoczyński – organy
Maciej Szałek ( VJ Masza ) - wizualizacje
MOST KULTURALNY POZNAŃ - KOŁOBRZEG

 

27.07.2017
ORKIESTRA EUROPEJSKICH WARSZTATÓW
Orkiestra XIII Europejskich Warsztatów Muzycznych i Letnich Warsztatów                 
Orkiestrowych oraz pedagodzy-soliści
Jan Stanienda  -  skrzypce, kierownictwo artystyczne / Violine, künstlerische  Leitung

 

3.08.2017
„Style i stylizacje”
BALTIC NEOPOLIS VIRTUOSI 
Bartłomiej Nizioł – skrzypce
Emanuel Salvador – skrzypce
Radosław Pujanek – skrzypce
Anita Koźlak – skrzypce
 Andriy Viytovych – altówka
 Emilia Goch Salvador – altówka
Adam Klocek – wiolonczela
 Andreas Lend – wiolonczela
Współfinansowane ze środków MKiDN w ramach programu Promesa Promocja Kultury Polskiej za granicą 2017

 

10.08.2017
„Orkiestra Dwóch Instrumentów - od Baroku do Współczesności”
Duo Accosphere
Alena Budzinakova (Słowacja) – akordeon klawiszowy
Grzegorz Palus (Polska) - akordeon guzikowy

 

24.08.2017
KONCERT FINAŁOWY
Erlendis Quartet (Dania) - kwartet gitarowy
Anna Chorążyczewska - gitara klasyczna
Adrian Furmankiewicz - gitara klasyczna
Wojciech Jurkiewicz - gitara klasyczna
Karol Mruk - gitara klasyczna
MOST KULTURALNY POZNAŃ - KOŁOBRZEG


PROWADZENIE KONCERTÓW/ KONZERTLEITUNG : Beata Górecka - Młyńczak

Bilety w cenie : 25 zł normalne i 20 zł ulgowe ( dzieci, młodzież, emeryci i renciści), z wyłączeniem koncertu finałowego (24.08.2017),  do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1 oraz przy wejściu do Bazyliki w czwartki godzinę przed koncertem.
Bilety na koncert finałowy (24.08.2017) w cenie : 35 zł normalne i 30 zł ulgowe ( dzieci, młodzież, emeryci i renciści) do nabycia: w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta, ul. Solna 1 oraz przy wejściu do Bazyliki w czwartek, godzinę przed koncertem.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Można to wyłączyć w przeglądarce. Więcej na ten temat
ZAMKNIJ x