Pozostałe

Za Horyzontem

  • Data rozpoczęcia:
    14 GRUDNIA 2017 19:00
  • Data zakończenia:
    14 GRUDNIA 2017 22:00

Zapraszamy na kolejne spotkanie podróżnicze w ramach cyklu „Za Horyzontem”. Bartek Sabela opowie o Saharze Zachodniej - ostatniej afrykańskiej kolonii.

14.12.2017 (czwartek) g. 19.00, sala widowiskowa RCK.

Bilety: 5 zł do nabycia w kasie RCK.

„Wszystkie ziarna piasku” to podróż na teren Sahary Zachodniej - ostatniej afrykańskiej kolonii. To podróż do nieistniejącego kraju - Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej - zawieszonego w niebycie pośród otchłani saharyjskiej hammady. To spotkanie z ludźmi Sahrawi, mieszkającymi od 40 lat w obozach uchodźców oraz ich rodzinami żyjącymi pod brutalną okupacją sąsiedniego kraju. To historia zapomnianej wojny oraz największego na świecie muru oddzielającego dwa narody. To opowieść o miejscu gdzie słowo „tymczasowy” nabiera przerażającego wymiaru.

„Gdy Bartek Sabela jechał do El Aaiun, stolicy okupowanej Sahary Zachodniej, instrukcja, którą otrzymał od saharyjskich aktywistów, brzmiała: „Nie rozmawiaj z nikim dłużej niż 40 sekund, nigdy nie podawaj żadnych szczegółów, miejsc, nazwisk”. Musiał kłamać, by przedostać się przez granicę, a ukrywając się przed policją, obserwował jak wygląda życie w okupowanym mieście. Pojechał również na drugą stronę muru, na Terytoria Wyzwolone kontrolowane przez partyzantów walczącego o niepodległość POLISARIO. I do Algierii, gdzie przez wiele tygodni mieszkał w obozach dla saharyjskich uchodźców - jedynym w swym rodzaju w pełni zorganizowanym państwie na wygnaniu.”

Bartek Sabela (ur. 1982) - z wykształcenia architekt, a z zamiłowania podróżnik, fotograf, snowboardzista i przede wszystkim wspinacz. Jako pisarz debiutował w 2013 roku książką Może (morze) wróci. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Obecnie związany jest z wydawnictwem Czarne, gdzie w październiku 2015 roku ukazała się jego druga książka Wszystkie ziarna piasku. Reportaż z terenów Sahary Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii, został nagrodzony przez fundację Afryka Inaczej Afrykasem 2015 i nominowany do nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. W kwietniu 2017 roku ukazał się trzeci reportaż Afronauci, historia pewnego Zambijczyka, który w latach sześćdziesiątych chciał pobić Amerykanów i Rosjan w wyścigu na Księżyc. Bartek Sabela regularnie współpracuje z „Kontynentami”, publikuje również w „Dużym Formacie” Gazety Wyborczej.

RODO
Zmiany w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy poinformowac o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało.
Dowiedz się więcej
ZAMKNIJ x