Pozostałe

Spektakl ,,Pożar w Reichstagu"

  • Data rozpoczęcia:
    22 KWIETNIA 2018 19:00
  • Data zakończenia:
    22 KWIETNIA 2018 22:00

Zapraszamy na spektakl ,,Pożar w Reichstagu" w wykonaniu Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

22.04.2018 (niedziela) godz.19:00, sala widowiskowa RCK

Bilety:30 zł (ulgowe), 35 zł (normalne)

Rekonstrukcja historyczna nieodbytej polskiej prapremiery z 1934 roku.

„Nie jest sztuka nasza, jakby się pozornie wydawało, wydaniem sądu, gdyż do tego prawa rościć sobie nie możemy, ale jedynie scenicznym ujęciem - może scenicznym reportażem – całokształtu zjawiska i wytworzonych wokół niego poglądów. Pozwolimy sobie wyrazić nadzieję, że konstrukcja naszej sztuki ułatwi publiczności zorientowanie się w niektórych zagadnieniach politycznych, czego nie może dać publicystyka polityczna, nie zawsze dla szerszych warstw dostępna.”

Tadeusz Gierut i Roman Ściślak

„Pożar Reichstagu” to utwór dramatyczny napisany w reakcji na wstrząsający opinię publiczną niemal całego ówczesnego świata fakt pożaru gmachu parlamentu Rzeszy w Berlinie w nocy z 27 na 28 lutego 1933 roku. Spalenie budynku parlamentu niemieckiego, o które oskarżeni zostali komuniści, a którego okoliczności do dziś dnia nie zostały jednoznacznie wyjaśnione, stało się decydującym krokiem po drodze do pełnego przejęcia władzy w Republice Weimarskiej przez NSDAP i jej przekształcenie w monopartyjne policyjne państwo totalitarne. W oczach autorów tej nigdy nie wystawianej kroniki dramatycznej, zakomponowanej w kilku obrazach i scenach (czerpiącej inspirację między innymi z teatru szekspirowskiego, brechtowskiego czy bulwarowej dramy mieszczańskiej), historyczny fakt spalenia Reichstagu staje się symbolem nadchodzącej groźby zakłócenia porządku rozwoju świata, a twórcom spektaklu pozwala przyjrzeć się mechanizmom rodzącej się faszystowskiej dyktatury.

Reżyseria: Katarzyna Szyngiera

Autor: Tomasz Gierut i Roman Ściślak

Obsada: Małgorzata Wiercioch, Dominika Mrozowska, Beata Niedziela, Katarzyna Szyngiera (gościnnie), Bartosz Budny, Marcin Borchardt, Wojciech Kowalski, Artur Paczesny, Jacek Zdrojewski

RODO
Zmiany w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy poinformowac o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało.
Dowiedz się więcej
ZAMKNIJ x