Pozostałe

Festiwal INTERFOLK

  • Data rozpoczęcia:
    14 SIERPNIA 10:00
  • Data zakończenia:
    18 SIERPNIA 23:00

Już od 27 lat każdego sierpnia odbywa się festiwal folklorystyczny "Interfolk". Przez ponad ćwierć wieku na deskach kołobrzeskich scen występowali tancerze i muzycy z niemal wszystkich kontynentów. Artyści prezentują tradycyjne tańce, pieśni, tematy muzyczne, zwyczaje i rytuały ze swoich regionów. Wszystko to w pięknych, ludowych strojach.

W tym roku w ramach "Interfolku" zaprezentuje się 5 zespołów: "Folklorico Repike" z Meksyku, "Opincuta Folk-Group" z Mołdawii, "Sooyoung Yaryu" z Korei Południowej, "Celtic Flair, Jordan Academy Irish Dance" z Irlandii Północnej i Zespół Pieśni i Tańca "Karpaty" z Polski.

XXVII Międzynarodowe Spotkania z Folklorem INTERFOLK 2018
Wstęp na koncert w amfiteatrze: 5 zł,
Pozostałe koncerty: wstęp wolny 
14-18 SIERPNIA 2018
XXVII MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA Z FOLKLOREM "INTERFOLK" 2018


MEKSYK


"Folklorico Repike" to meksykański zespół założony w 2010 roku w celu upamiętnienia folkloru ludności miasta Orizaba Veraruz. Na przestrzeni lat ugruntował sobie pozycję prestiżowej grupy folklorystycznej na międzynarodowym poziomie. W tych latach nie tylko reprezentował stan Veracruz w najważniejszych miastach różnych części Meksyku, m.in. Los Cabos czy Baja California Sur, ale też w różnych częściach świata: w Polsce, Czechach, Turcji czy na Cyprze. Grupy folklorystyczne Stanów Zjednoczonych w zależności od regionu, używają różnych instrumentów muzycznych. Muzycy zespołu "Folklorico Repike" zagrają na harfie, tamburynie oraz dwóch, tradycyjnych meksykańskich instrumentach: jaranas i requinto. W repertuarze zespołu m.in. "Openning" - propozycja łącząca dawne tradycyjne jarocho zapateado ze współczesnym jarocho wykorzystującym kroki z tańca współczesnego i baletu, ponadto "Wesele de Amatlan" - pokaz obyczajowo-artystyczny związany z relacjami o zabarwieniu romantycznym, reprezentującymi związki miłosne prowadzące do zawarcia małżeństwa: od prośby (zaręczyn), przez przygotowania do ślubu, po ceremonię. Trzecia i najważniejsza część repertuaru, to "Veracruz" - pokaz najściślej związany z częścią Meksyku, w której wychowali się członkowie zespołu, jednocześnie jednak cechujący się silnymi, historycznymi wpływami hiszpańskimi i afrykańskimi.


MOŁDAWIA


"Opincuta Folk-Group" jest mołdawskim zespołem pieśni i tańca pod dyrekcją Marii Lupu. Zespół przedstawia wokalne i taneczne tradycje z centralnej, północnej i południowej części Mołdawii. Podczas pokazu wesołym piosenkom, balladom, tradycyjnym grom i zabawom dziecięcym towarzyszyć będą dźwięki akordeonu, bębnów, trąbki, skrzypiec i kobzy. Poza tradycyjnymi tańcami weselnymi i tymi, związanymi z kulturą agrarną "Opincuta Folk-Group" zaprezentuje "Coarghescę"- typowy mołdawski taniec mężczyzn i "Ciurul" - układ taneczny, w którym artyści będą imitować kształt i ruchy sita.


IRLANDIA PÓŁNOCNA


Irlandzki zespół "Celtic Flair, Jordan Academy Irish Dance" składa się ze światowych, angielskich, europejskich i - przede wszystkim - irlandzkich mistrzów. Członkowie występowali na wielu wydarzeniach w Europie organizowanych przez CIOFF, poza tym w Stanach Zjednoczonych i paryskim Disneylandzie. Kapela składa się z wokalistów i instrumentalistów, grających na irlandzkiej harfie, gwizdku, skrzypcach, gitarze i bodhran (charakterystycznym, irlandzkim bębnie). Źródłem repertuaru są tradycyjne melodie i piosenki z Irlandii Północnej, ale pieśni zawierają tematy muzyczne znane na całym świecie m.in.: "Tell Me Ma", "Wild Mountain Thyme" i "Carrickfergus". Zespół prezentuje szeroki zakres tradycyjnych kroków tanecznych solo i w grupie. W repertuarze, poza tradycyjnymi tańcami irlandzkimi, znajduje się współczesna choreografia podobna do "tańca rzeki", którą wykonuje się przy użyciu ruchów ramion i pracy stóp. Artyści wystąpią w tradycyjnych, ludowych strojach - "Colleen". Jest to tradycyjne połączenie spódnicy i bluzki przeważnie w kolorze białym i zielonym.


KOREA POŁUDNIOWA


Koreański zespół "Sooyoung Yaryu" pod kierownictwem artystycznym Kim Seongryul sięga zwyczajów tubylców z Suyeong, którzy wykonywali sztukę "Field Play" i byli najlepszymi śpiewakami i tancerzami spośród mieszkańców, co dodatkowo zapewniało im wysoką pozycję w hierarchii społecznej. Uważa się, że najbardziej charakterystyczny element folkloru ludności tej części Korei Południowej, to przedstawienie "Suyeong Field Play". Pochodzi ono od tradycyjnych, spontanicznych ceremonii związanych z kulturą agrarną, z czasem jednak zostało przekształcone w maskową zabawę wędrowców. Ze względu na nadmorskie położenie Suyeong, koreańska tradycja szant i pieśni związanych z kulturą agrarną i towarzyszące im tańce przeniknęły do lokalnego folkloru. Ponadto "Suyeong Field Play" przekazuje ideę interakcji pomiędzy życiem a rozrywką. To, co robią tancerze zespołu Sooyoung Yaryu to stwarzanie iluzji naturalności i codzienności - podczas pokazów są profesjonalni, ale nie uwznioślają tego profesjonalizmu, tylko kładą nacisk na instynktowny, taneczny ruch ludzkich ciał.


POLSKA


Zespół Pieśni i Tańca "Karpaty" to prowadzona przez Annę Wawrzynowską rzeszowska grupa folklorystyczna, która powstała w 2000 r. przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Od 2012 roku pracuje pod egidą Rzeszowskiego Domu Kultury i Urzędu Miasta Rzeszowa. W zespole zrzeszeni są młodzi ludzie, entuzjaści folkloru, głównie studenci i absolwenci wyższych uczelni, ale także młodzież szkół średnich. Zespół Karpaty jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów i festiwali, ponadto zdobył wiele nagród i wyróżnień podczas występów w takich państwach jak Belgia, Bułgaria, Cypr, Chiny, Czechy, Grecja, Niemcy, Słowacja, Turcja, Włochy. Artyści "Karpat" prezentują folklor polski ukazując jego niezwykłe bogactwo oraz różnorodność. Podczas występu zobaczymy nie tylko tradycyjne tańce rzeszowskie, charakteryzujące się żywiołowością, dynamiką, zróżnicowanym tempem i ogromną swobodą oraz elegancją ruchu, ale też tańce narodowe i ludowe: poloneza, krakowiaka, kujawiaka i oberka. Ponadto usłyszymy pieśni, przyśpiewki i melodie z regionu rzeszowskiego, lubelskiego i podlaskiego. Kapela uświetni występ muzyką na żywo, graną na akordeonie, skrzypcach, kontrabasie, klarnecie i flecie. Zespół zaprezentuje tradycyjne stroje rzeszowskie, krakowskie i łowickie.

PROGRAM

14 sierpnia 2018 WTOREK

16:00 – KOROWÓD FOLKLORU – parada zespołów folklorystycznych ulicami miasta (Armii Krajowej, Dworcowa, Pl. 18 Marca, Aleja Świętego Jana Pawła II, Łopuskiego)

19:00 – Koncert inauguracyjny – amfiteatr, bilety: 5,- zł

15 sierpnia 2018 ŚRODA

11:00 – NA LUDOWO – animacje gier i zabaw ludowych (Polska, Ukraina) – scena plenerowa RCK

16:00 – NA LUDOWO – koncert kapel zespołów interfolkowych (Irlandia Pn, Meksyk) – scena plenerowa RCK

19:00 – FOLKLOR CZTERECH STRON ŚWIATA (Korea Pd, Mołdawia) – amfiteatr, bilety: 5,- zł


16 sierpnia 2018 CZWARTEK

10:00 – spotkanie delegacji zespołów folklorystycznych z władzami samorządowymi – mała sala teatralna RCK

11:00 – NA LUDOWO – animacje gier i zabaw ludowych (Korea Pd, Mołdawia) – scena plenerowa RCK

16:00 – NA LUDOWO – koncert kapel zespołów interfolkowych (Polska, Ukraina) – scena plenerowa RCK

19:00 – FOLKLOR CZTERECH STRON ŚWIATA (Irlandia Pn, Meksyk) – amfiteatr , bilety: 5,- zł


17 sierpnia 2018 PIĄTEK

11:00 – NA LUDOWO – animacje gier i zabaw ludowych (Irlandia Pn, Meksyk) – scena plenerowa RCK

16:00 – NA LUDOWO – koncert kapel zespołów interfolkowych (Korea Pd, Mołdawia) – scena plenerowa RCK

19:00 – FOLKLOR CZTERECH STRON ŚWIATA (Polska, Ukraina ) – amfiteatr , bilety: 5,- zł


18 sierpnia 2018 SOBOTA

19:00 – KONCERT GALOWY – amfiteatr, bilety: 5,- zł

22:30 – POKAZ SZTUCZNYCH OGNI – plaża przy molo


Bilety na koncerty do nabycia w kasie RCK a od dnia 14.08. od godz. 16.00 w Amfiteatrze

ORGANIZATOR ZASTRZEGA SOBIE MOŻLIWOŚĆ ZMIAN W PROGRAMIE.

RODO
Zmiany w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy poinformowac o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało.
Dowiedz się więcej
ZAMKNIJ x