Pozostałe

VI Kołobrzeskie Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim

  • Data rozpoczęcia:
    28 WRZEśNIA 2018 12:00
  • Data zakończenia:
    29 WRZEśNIA 2018 20:00

W dniach 28 - 29 września 2018 r. w Kołobrzegu odbędą się VI Kołobrzeskie Dni
z rotmistrzem Wiotoldem Pileckim. Ten projekt jest odpowiedzią na poszukiwanie możliwości, by jak najlepiej rozpowszechniać wiedzę o osobie i działalności bohatera niezłomnego rotmistrza Witolda Pileckiego na tle czasów,  w których żył i działał. Przybliża też wiedzę nie tylko o historii wojennej i powojennej Polski, ale i o II Rzeczypospolitej. To wspaniała lekcja historii dla młodego pokolenia Polaków. Z drugiej strony to jedyne, coroczne takie wydarzenie kulturalne,  związane z życiem i działalnością legendarnego Rotmistrza, na Pomorzu Zachodniopomorskim, ponieważ prezentowane są programy artystyczne, np. koncerty i spektakle teatralne. Każdej edycji towarzyszy osobiście syn Rotmistrza Pan Andrzej Pilecki.

Patronat Honorowy nad VI Kołobrzeskimi Dniami z Rotmistrzem Witoldem Pileckim objęli: prof. Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej, prof. Jan Żaryn – senator RP, Jan Kasprzyk – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jacek Pawłowicz – dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL  i Tomasz Tamborski – starosta kołobrzeski.

Organizatorem VI Kołobrzeskich Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim jest stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna a Partnerują: Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu, Instytut Solidarności i Męstwa im. W. Pileckiego w Warszawie, Instytut Pamięci  Narodowej,  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie oraz Fundacja LOTTO.

 

PROGRAM VI KOŁOBRZESKICH DNI z ROTMISTRZEM WITOLDEM PILECKIM:

Piątek, 28 września 2018

godz. 12.00  Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta, ul. Solna 1:

- Wykład : „Dylematy Pokolenia Wyklętych ” –Instytut  Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Warszawie

godz. 19.00  Kościół  pw. św. Macieja Apostoła, ul. św. Macieja 3:

- Msza św. w intencji rotm. Witolda Pileckiego, jego Rodziny oraz  Żołnierzy Wyklętych

 

Sobota, 29 września 2018

godz. 11.00 - aula I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi  im. Mikołaja Kopernika:

- VI Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Życiu i Działalności rotm. Witolda Pileckiego

godz.17.00 – Regionalne  Centrum Kultury im. Z. Herberta, ul. Solna 1:

- Pokaz fabularyzowanego dokumentu pt.”Koszalin 1945-46, pierwsza powojenna konspiracja niepodległościowa.”( scenariusz i reżyseria Marcin Maślanka)

- „Głosy” – kołobrzeska premiera  audio-spektaklu Marii Ścibor - Marchockiej (koncepcja, reżyseria i scenografia).

 „Głosy” Bohdana Urbankowskiego, oparte są na wspomnieniach więźniów, na prawdziwych wydarzeniach – nie ma w nich nic nadto. Tym bardziej wstrząsające i ważne – zwłaszcza dziś, gdy zgrabnie prowadzona przez Niemców polityka historyczna zdejmuje odpowiedzialność z tychże i rozmywa ją gdzieś pomiędzy mitycznymi nazistami,  a Polakami. Poeta oparł się na wspomnieniach więźniów oraz na udokumentowanych faktach z działalności niemieckich fabryk śmierci. Użył różnych form literackich, od prozy poetyckiej, po balladę dziadowską. Każdy wiersz to głos innego więźnia Buchenwaldu i Auschwitz. Te subiektywne spojrzenia na dramatyczne najczęściej obozowe wydarzenia budują polifoniczny opis piekła.

Ten poetycki dokument  ukazuje również wspomnienia obozowe rotmistrza Witolda Pileckiego.

Spektakl na który pragniemy zaprosić uczestników VI Kołobrzeskich Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim jest nietypowy. Aktorzy stali się w nim głosem. Tylko głosem – i głos ten pozostaje ostatnim przekazem z lagru - tych, których pochłonął piec krematorium i tych, którzy przeżyli piekło – ale już tylko głosem są w stanie zaświadczyć o tamtej rzeczywistości. Będą tam ludzie święci i nikczemni, oprawcy i ofiary, bohaterowie najwyższej miary i mali zjadacze chleba chcący tylko i aż przetrwać. Usłyszymy co dodało
im sił, a co odebrało ostatnia nadzieję.

W spektaklu, udzieli swoich głosów następujący aktorzy:

Jerzy Zelnik, ś. p. Janusz Zakrzeński, Katarzyna Wełpa, Tadeusz Ścibor Marchocki, Rafał Jan Porzeziński, Michał Piela, Maria Pakulnis, Cezary Nowak, Mikołaj Müller, Zbigniew Moskal, Olga Miłaszewska, Wojciech Malajkat, Anna Majcher, Piotr Machalica, Agnieszka Kuczyńska, Rafał Królikowski, Wiesław Komasa, ś. p. Krzysztof Kołbasiuk, Mikołaj Kawecki, Marek Jaromski, Sławomir Grzymkowski, Bartłomiej Głogowski, Sylwia Gliwa, Stanisław Dembski, Jacek Bursztynowicz, Barbara Bursztynowicz, ks. Marcin Brzeziński, Urszula Bartos-Gęsikowska, Adam Biedrzycki.

RODO
Zmiany w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy poinformowac o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało.
Dowiedz się więcej
ZAMKNIJ x