Bezpłatne badania spirometryczne i wielkie sprzątanie

  • Data rozpoczęcia:
    18 WRZEśNIA 2018 08:00
  • Data zakończenia:
    18 WRZEśNIA 2018 16:00

Bezpłatne badania spirometryczne dla mieszkańców i wielkie sprzątanie w Kołobrzegu.       

Deptak prowadzący na kołobrzeskie molo czeka wielkie… pucowanie. Już w najbliższy wtorek do miasta przyjadą nowoczesne maszyny czyszczące. Przez blisko 10 godzin aleja będzie zamiatana, odkurzana i szorowana. Sprzątanie odbędzie się w ramach akcji „czysta przestrzeń-wspólna sprawa” organizowanej przez firmę Kärcher. Towarzyszyć jej będą także bezpłatne badania spirometryczne dla mieszkańców oraz eko-warsztaty dla dzieci.  

Wielkie sprzątanie

Na deptak przy ul. Mickiewicza już w najbliższy wtorek (18.09) wjedzie aż 7 nowoczesnych urządzeń komunalnych. Cel? Doczyścić po wakacjach jedną z najpopularniejszych ulic w Kołobrzegu. Przez blisko 10 godzin, począwszy od godziny 7.00, deptak ten będzie zamiatany, szorowany i odkurzany. O czystość betonowej nawierzchni, ławek czy koszy na śmieci zadbają specjalnie sprowadzone w tym celu maszyny. Każda z nich zajmie się innym problem czystościowym.

Ulica zostanie najpierw zamieciona, a później wyszorowana na mokro. Usuwane będą m.in. codzienne zabrudzenia, np. liście, papierki i niedopałki papierosów, jak również zabrudzenia komunikacyjne, np. ślady opon czy plamy olejowe oraz zabrudzenia spożywcze, w tym tłuste plamy z jedzenia i gumy do żucia.

Ciekawostką jest to, że podczas sprzątania zostaną wykorzystane specjalne urządzenia pozwalające ograniczyć wtórną emisję pyłów PM10 i PM2,5. W praktyce oznacza to, że takie urządzenia usuną m.in. zalegające na chodnikach drobiny ze startych opon, spalin lub pochodzące z przewozu np. odpadów budowlanych.

Bezpłatne badania spirometryczne i warsztaty

Całej akcji będą mogli przyglądać się mieszkańcy. Jak podkreślają jej pomysłodawcy, w zamyśle ma ona przede wszystkim wymiar edukacyjny dla społeczności lokalnej. 

Pomoże w tym specjalna strefa, która stanie na placu przy molo. Przez cały dzień będzie można w niej skorzystać z szeregu atrakcji oraz zasięgać porad.  Od godz. 8 do godz. 16 w mobilnym centrum diagnostycznym będzie można wykonać bezpłatne badanie spirometryczne, oceniające kondycję układu oddechowego. Aby z niego skorzystać wystarczy przyjść – nie trzeba się wcześniej umawiać, nie jest wymagane także skierowanie od lekarza.

Dla najmłodszych z kolei przygotowano eko-warsztaty łączące zabawę z nauką. Te kierowane są także do uczniów kołobrzeskich przedszkoli i szkół podstawowych. Dzieci dowiedzą się na nich m.in. jak wyglądają zanieczyszczenia powietrza, skąd się bierze smog i w jaki sposób wpływa on na zdrowie. Dorośli natomiast będą mogli zawitać do kina Kärcher, w którym wyświetlane będą filmy pokazujące akcje czystościowe na całym świecie.

Odwiedzający strefę otrzymają także upominki, m.in. maseczki antysmogowe przydatne jesienią i zimą, a także specjalny poradnik, w którym znajdą się informacje o tym, jak dbać o środowisko naturalne w codziennym życiu, jak postępować odpowiedzialnie w miejskiej przestrzeni czy w jaki sposób uchronić się przed zgubnym wpływem smogu.

Partnerem akcji jest Miasto Kołobrzeg. Partnerami medialnymi: Dziennik Pomorza Głos Koszaliński, naszemiasto.pl, GazetaKołobrzeska.pl, miesięcznik Zdrowie, Hipoalergiczni, Fundacja Zdążyć Przed Astmą, PortalKomunalny.pl i Przegląd Komunalny.

Więcej informacji: przestrzenwspolna.pl

RODO
Zmiany w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy poinformowac o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało.
Dowiedz się więcej
ZAMKNIJ x