Pozostałe

Film dokumentalny „Jesteśmy Żydami z Breslau"

  • Data rozpoczęcia:
    13 PAźDZIERNIKA 2018 19:00
  • Data zakończenia:
    13 PAźDZIERNIKA 2018 22:00

Zapraszam na film dokumentalny ,,Jesteśmy Żydami z Breslau", dnia 13 października 2018, godz. 19:00, sala widowiskowa RCK. Wstęp wolny.

Historia pokazała, że losy Polaków i Żydów przeplatały się niejednokrotnie. Ten film to niezwykłe wspomnienia mieszkańców Wrocławia (niem. Breslau) którzy byli zmuszeni budować swoją codzienność w rzeczywistości kreowanej przez nazistowskie Niemcy.

Bohaterowie:

Esther Adler, Gerda Bikales, Anita Lasker-Wallfisch, Renate Lasker-Harpprecht, Walter Laqueur, Fritz Stern, Günter Lewy, David Toren, Abraham Ascher, Wolfgang Nossen, Eli Heyman, Mordechai Rotenberg, Max Rosenberg, Pinchas Rosenberg

Oraz polsko-niemiecka grupa młodzieży w Berlinie i we Wrocławiu

Muzyka: Simon Wallfisch, Patrick Grant, Carlo Altomare

Muzyka:

dwie pieśni w wykonaniu Bente Kahan,
nagrane w listopadzie 2015 podczas koncertu
zaaranżowanego przez Bente Kahan w celu wsparcia uchodźców syryjskich:

Ani Ma’amin słowa z modlitewnika Rambam

muzyka: tradycyjna

fortepian: Tomasz Kasiukiewicz klarnet: Igor Pietraszewski

Unde Malum słowa: Tadeusz Różewicz

tłumaczenie z jęz. angielskiego.: Joanna Trzeciak

muzyka: Bente Kahan Wykonawca: Adam Skrzypek, kontrabas

We współpracy z Fundacją Bente Kahan z Wrocławia

Pod patronatem Rafała Dutkiewicza - Prezydenta Wrocławia i Władysława Bartoszewskiego byłego Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnika Premiera ds. Międzynarodowych (pośmiertnie)

Koordynacja projektu: Maria Luft

Doradca naukowy: Katharina Friedla

 

Sponsorzy i partnerzy projektu filmowego i warsztatów:

Die Beauftragte der Bundesregierung für Kultur und Medien (Pełnomocnik Rządu ds Kultury i Mediów), Fundacja Robert Bosch, Auswärtiges Amt (Ministerstwo Spraw Zagranicznych), Polsko-Niemiecka Fundacja na Rzecz Nauki, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży wraz z Fundacją Bethe z programem dotacji „Zachować pamięć”, Tönnjes E.A.S.T., Ursula Lachnit-Fixson-Stiftung, Miasto Wrocław, Fundacja Zukunft Berlin

Byli młodzi, patrzyli w przyszłość pełni oczekiwań, czuli się u siebie w Breslau, który zamieszkiwała wówczas trzecia co do wielkości gmina żydowska Niemiec. Potem Hitler doszedł do władzy. Od tego momentu tych żydowskich nastolatków wiąże wspólny los prześladowania przez Niemcy nazistowskie: Niektórzy zmuszeni byli do ucieczki lub emigracji, inni nawet przeżyli obóz koncentracyjny Auschwitz. Pozbawieni domów, zdołali uciec, rozpierzchnąwszy się na wszystkie strony świata. Budowali swoje nowe życie w różnych krajach. Nie mało z nich przyczyniło się w sposób znaczący do założenia i budowy Państwa Izrael.

W centrum filmu są właśnie losy 14 ocalałych świadków historii. Oni nie tylko żywo pamiętają tamtejsze środowiska żydowskie w Breslau. Ich późniejsze doświadczenia pokazują imponujący, wielowymiarowy portret tego pokolenia. Niektórzy z nich nawet biorą na swoje barki daleką podróż do miasta urodzenia i udają się do dzisiejszego Wrocławia, gdzie spotykają polsko-niemiecką grupę młodzieży. Szczególnie w czasach rosnącego antysemityzmu film buduje most emocjonalny pomiędzy przeszłością a przyszłością tworzoną, z dużą odpowiedzialnością, przez nas wszystkich.

W filmie uwzględnione zostają nowe miejsca zamieszkania bohaterów w Stanach Zjednoczonych, w Izraelu, w Anglii, we Francji, a nawet w Niemczech. W ten sposób film daje możliwość do wrażliwego pojęcia zasięgu „bycia-rzuconym-w-świat“.

Ważną rolą w filmie odgrywa także odbudowa gminy żydowskiej we Wrocławiu, która od dawna już nie jest niemiecką. Przedstawienie tego wątku pokazuje w sposób bolesny rozmiar katastrofy. Kontrast do przeszłego, nieodwracalnie utraconego powiększy się w sposób bolesny i z drugiej jednak strony zarysowuje subtelną szansę nowego początku.

RODO
Zmiany w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy poinformowac o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało.
Dowiedz się więcej
ZAMKNIJ x