Zabytki i ciekawe miejsca

Tablica Żołnierzom 9 Pułku Piechoty

W miejscach, gdzie toczyły się ciężkie walki w marcu 1945 r., umieszczono tablice poświęcone żołnierzom I Armii Wojska Polskiego. Jedna z tablic umieszczona została na murze otaczającym byłą gazownię na ul. Koszalińskiej. Obecnie na terenie byłej gazowni znajduje się sklep wielkopowierzchniowy. 
Napis na tablicy głosi: "W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM/ 9 PP 3 DYWIZJI/ im./ ROMUALDA TRAUGUTTA/ PIERWSZEJ ARMII/ WOJSKA POLSKIEGO/ KTÓRZY ODDALI ŻYCIE/ ZA WOLNOŚĆ/ I NIEPODLEGŁOŚĆ/ NARODU POLSKIEGO/ W 1944-45 r". Treść tablicy umieszczona pomiędzy orłem wojskowym wz. 1943 (u szczytu tablicy) oraz współczesnym orłem wojskowym (u spodu tablicy). Dodatkowo po obu stronach dolnego orła umieszczone nazwy fundatorów upamiętnienia: "Z.B.Ż.Z.KOŁO nr 19/ im. Kpt. Lucyny Herc/ przy JW 1755" oraz "DOWÓDZTWO GARNIZONU/ STARGARD SZCZECIŃSKI".

RODO
Zmiany w przepisach dotyczących ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy poinformowac o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało.
Dowiedz się więcej
ZAMKNIJ x